گزارش اولیه ی علم سنجی اعضای هیات علمی (1390-1389) آرشیو ...

 

گزارش اوليه علم سنجي 1389

به روز رساني گزارش علم سنجي 1389

 

اعضاي محترم هيات علمي

دانشگاه علوم پزشكي تهران

 

با توجه به اهميت شاخص‏هاي علم‏سنجي به عنوان ابزاري براي سنجش برون‏داد علمي اعضاي هيات علمي آموزشي و پژوهشي دانشگاه، اداره‌ي انتشارات و علم‏سنجي دانشگاه اقدام به ارزيابي و محاسبه تعدادي از شاخص‏هاي فوق، از جمله تعداد مقالات، تعداد استنادات و H-index براي كليه اعضاي هيات علمي دانشگاه، بر اساس بانك اطلاعاتي Scopus و بدون اعمال محدوديت براي زمان انتشار مقالات، نموده است. از طرفي، چون هدف از ارايه‌ي اين گزارش، ارزيابي عملكرد علمي اعضاي هيات علمي وابسته به دانشگاه بوده، affiliationهاي مختلف ذكر شده در مقالات، اعم از دانشگاه علوم پزشكي تهران و غير از آن، در برون‌داد علمي فرد لحاظ شده است.

به دليل دشواري‏هايي از قبيل تنوع شكل نوشتاري به كار رفته در ثبت نام نويسنده در زبان انگليسي، وجود اسامي مشابه، استفاده از آدرس‌دهي‏هاي متفاوت و ... احتمال بروز خطاهاي سهوي از قبيل كم شماري يا زياد شماري در نتايج اعلام شده وجود دارد. به همين دليل از كليه اعضاي محترم هيات علمي دانشگاه تقاضا داريم پس از كنترل شاخص‏هاي اعلام شده، در صورت مشاهده هر نوع اشتباه در مورد خود يا ديگران، يا برخورد با نكته مبهمي در محاسبه اين شاخص‏ها، تا پايان فروردين ماه 1390 با واحد علم ‏سنجي دانشگاه به آدرس tumspress@tums.ac.ir مكاتبه يا با تلفن 88954395 تماس بگيرند. توضيح آن كه پس از اين تاريخ به اعتراضات رسيدگي نخواهد شد.

نكته‌ي بسيار مهم اين است كه فقط در صورت ارايه‌ي مستندات از طريق اي ميل امكان رسيدگي به اعتراضات وجود دارد و صرف ذكر اين نكته كه اطلاعات ارايه شده در مورد يك فرد خاص صحيح نيست به هيچ وجه كافي نخواهد بود. در اين زمينه، يكي از مهم‌ترين توضيحات لازم، ارايه‌ي فرمت‌هاي نوشتاري است كه اعضاي محترم هيات علمي در بانك اطلاعاتي اسكوپوس، با آن فرمت مقاله دارند. طبيعي است ارايه‌ي عناوين و مشخصات مقاله‌هايي كه از قلم افتاده‌اند و هم‌چنين صفحه‌اي از اسكوپوس كه اطلاعات علم‌سنجي فرد مورد نظر را در بر دارد در تسريع امر بسيار مفيد خواهد بود.

اين اداره، ضمن ارايه‌ي نسخه‌ي اصلاح شده نتايج بر اساس بازخوردهاي دريافتي به صورت هر دو هفته يك‌بار، نسخه نهايي گزارش مذكور را پس از ارزيابي اعتراضات و اصلاح اشكالات احتمالي در پايان ارديبهشت ماه 1390 اعلام خواهد نمود. اما لطفا توجه داشته باشيد كه اين شاخص‏ها در بازه‌ي زماني پانزدهم تا سي‌ام دي ماه 1389 استخراج شده و با توجه به پويايي آن‌ها، ايجاد تغيير از آن تاريخ تا زمان اعلام نتايج، اجتناب ناپذير خواهد بود. بنابراين ملاك عمل براي بررسي اعتراض‌ها و انجام اصلاحات، فقط بازه‌ي زماني اشاره شده خواهد بود.

يادآوري مي‌شود كه در نمايه‌نامه‌ي اسكوپوس، يكي از راه‌هاي حل مشكل تنوع نوشتاري نام نويسنده، تجميع (unify كردن) همه‌ي اين موارد در زير يك عنوان و با يك شماره‌ي شناسه‌ي (ID) واحد است. براي انجام اين كار لازم است نويسندگان محترم در صفحه‌ي مربوط به خود كه با كليك بر روي نام خود مي‌توانند وارد آن شوند، گزينه Give Feedback را انتخاب و اطلاعات ضروري را ثبت و ارسال نمايند. همچنين راه‌هاي ارتباطي ديگري نيز در همين صفحه بين نويسنده و اين بانك اطلاعاتي تعبيه شده كه به فراخور نياز قابل استفاده هستند. به علاوه، اين امكان وجود دارد كه در صورت مشاهده‌ي تجميع‌هاي اشتباه نيز اين موضوع را اطلاع داده و نسبت به تصحيح آن اقدام نماييد

تمامي فايل‌هاي ارايه شده در زير، حاوي اطلاعات مشابه هستند و تفاوت آن‌ها در مرتب شدن بر اساس حروف الفبا يا شاخص‌هاي مختلف است. در مواردي كه افراد داراي شاخص‌هاي مشابه باشند نيز اسامي بر اساس حروف الفبا مرتب شده‌اند.

اميدواريم با ارايه‌ي بازخوردهاي مناسب، ما را هر چه بيشتر در ارايه‌ي اطلاعات مفيد و صحيح ياري نموده و از اين طريق به پيش‌برد اهداف پژوهشي دانشگاه كمك كرده باشيد.

اداره‌ي انتشارات و علم‌سنجي دانشگاه

 

گزارش‌هاي علم‌سنجي اعضاي هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران: